Dnia 4 marca uczniowie klas IA i IB wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu - przedstawieniu pt.: "Oskarżona Baba Jaga! - proces o porwanie Jasia i Małgosi", które odbyło się na prawdziwej sali sądowej w Sądzie Rejonowym w Płocku. Sprawa była poważna, ponieważ dotyczyła porwania i przetrzymywania rodzeństwa wbrew ich woli przez oskarżoną Babę Jagę. W trakcie procesu odczytano akt oskarżenia, przesłuchano świadków (m.in. poszkodowaną Małgosię i Kota oskarżonej), zapoznano się ze zgromadzonymi materiałami dowodowymi, następnie mecenasi wygłosili mowy końcowe.

Okazało się, że wyznaczenie kary za popełnione przestępstwo wcale nie jest takie proste - dzieci obserwujące całą rozprawę miały rożne propozycje: od sprzątania lasu w ramach wykonania prac społecznych po kilkuletni pobyt w więzieniu, a nawet dożywocie. Ostatecznie, po krótkiej naradzie, sędziowie (w tym sędzia Adaś) zadecydowali o losach Baby Jagi i ogłosili wyrok 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz konieczność przeproszenia powódki, czyli Małgosi. Wszystko zostało dokładnie odnotowane przez protokolantkę Michasię.

Niewątpliwą atrakcją było zwiedzanie zakamarków sali sądowej, podobnie jak przymierzanie togi i żabotu, sprawdzanie wagi łańcucha sędziowskiego z orłem, siedzenie na ławie oskarżonych oraz w fotelu sędziego i protokolanta.

Dodatkowo, pani sędzia rozmawiała z publicznością (naszymi uczniami) m.in.: na temat roli i funkcjonowania sądów, zawodów sędziego, adwokata i protokolanta oraz zasad panujących podczas rozpraw. Mówiła również o odpowiedzialności, konieczności obiektywnego wysłuchania obu stron procesu i adekwatności wyznaczanej kary do popełnionego czynu.

Dziękujemy lustitia Oddział w Płocku za tak cenną lekcję w tak fantastycznym wydaniu!