7 kwietnia 2024 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka. Zdrowy tryb życia obejmuje wiele pojęć. Zaliczamy do niego zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, unikanie używek, opanowanie stresu, wypoczynek, zdrowie psychiczne, czas dla siebie, zdrowy sen, a także profilaktyczne badania w celu wykrycia potencjalnych chorób.

Cytując Jana Kochanowskiego:

Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz…

W ostatni wtorek w naszej szkole ZDROWIE też miało swoje wielkie święto. W ramach szkolnych obchodów Dnia Zdrowia 2024 śpiewaliśmy tematyczne piosenki i recytowaliśmy wiersze, robiliśmy rozgrzewkę, która zdrowo podniosła nam tętno oraz uczyliśmy się jak interpretować piramidę zdrowego żywienia i układać talerz codziennego zdrowia. Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów była możliwość pomiaru ciśnienia tętniczego. Rapowanie i taniec to też dobry pomysł na promowanie zdrowia.

?Pokaz judo w wykonaniu naszych uczniów długo zostanie w naszej pamięci. Bo przecież judo to dyscyplina sportu, która rozwija zarówno ciało jak i umysł. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko ze zdrową żywnością  i przekąskami oraz świeżo wyciskanymi sokami owocowymi. Pyszności! Samo zdrowie i bomba witaminowa! Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w jego przygotowaniu. Cukier, choć smaczny, nie jest składnikiem zalecanym w diecie dzieci i dorosłych. Gdzie kryje się cukier? Przemycany jest w popularnych napojach i przekąskach, które często spożywamy. Pokaz zawartości cukru w wybranych produktach był dla nas nie tylko lekcją matematyki, ale przede wszystkim  pokazał nam, ile cukru spożywamy na co dzień. Od tych liczb może zakręcić się w głowie. Czy wiesz, że łyżeczka białego cukru waży 5 g i zawiera 20 kalorii? Żeby spalić te kalorie trzeba jeździć na rowerze przez 2 min!

Cieszymy się, że nasi uczniowie wraz z wychowawcami tak ochoczo włączyli się w realizację tego przedsięwzięcia. 1A, 1B, 2B, 4A, 4S, 5S, 6A, 6B, 7A – wielkie brawa dla Was!

Pamiętajcie: najlepszymi lekarzami na świecie są doktor Zdrowa Dieta, doktor Ruszaj Się oraz doktor Dobry Humor! Dużo zdrowia!

W imieniu organizatorów

Kociemska Dorota oraz Zawadzka Dagmara