"Szachy posiadają rzadko spotykaną właściwość: dzieci je lubią, pomimo że szachy są dla nich dobre!"

Zajęcia szachowe "Szachy dla najmłodszych" przeznaczone jest dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy dopiero pragną poznać tę królewską grę. Dzieci w ciekawy sposób poznają ogólne zasady gry, następnie podstawowe motywy taktyczne i końcowe fazy partii oraz pracę z zegarem szachowym. Kto by pomyślał, że obcowanie z bierkami i stosowanie się do ściśle określonych zasad turniejowych przynosić może maluchom tyle radości? A jednak!

Nasi młodzi szachiści uważnie i z powagą podchodzą do zajęć teoretycznych, ale to zajęcia praktyczne dostarczają najwięcej emocji. Moment siadania do szachownicy i uścisk dłoni przeciwnika są najbardziej wyczekiwane podczas każdego spotkania.

"...szachy... powinny być w szkołach, dlatego że niewiarygodnie gimnastykują głowę."

Szachy to najpopularniejsza gra na świecie, która bawi w każdym wieku, a na dodatek wszechstronnie rozwija. Koło "W Szachowej Krainie" to doskonały początek szachowej przygody, a wiedzieć warto, że gra w szachy: rozwija inteligencję i zdolność abstrakcyjnego, logicznego myślenia; wyrabia nawyk cierpliwości; poprawia zdolność koncentracji uwagi, pamięć oraz spostrzegawczość; uczy sztuki przewidywania, planowania i podejmowania decyzji; pobudza wyobraźnię, nie tylko przestrzenną, i oczywiście jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu - akceptowaną przez wszystkich rodziców alternatywą gier komputerowych ;)

"Niech figura pionkiem nigdy nie pomiata, czasem zwykły pionek da królowi mata."

Wierzcie lub nie wierzcie, ale gra w szachy sprzyja nie tylko aktywności umysłowej - zawiera też wiele elementów wychowawczych. Na kole szachowym dzieci uczą się tolerancji, szacunku do przeciwnika, pokory i reakcji na niepowodzenia. Młodzi szachiści ćwiczą mimowolnie umiejętności ważne w całym życiu, jak panowanie nad swoimi emocjami. Doskonalą również wytrwałość, odwagę i odpowiedzialność za własne decyzje.

Cele koła? Przede wszystkim wspieranie rozwoju dzieci i dbałość o wartościową rozrywkę, ale też popularyzacja szachów wśród najmłodszych jako dyscypliny sportowej oraz propagowanie zasad etyki szachowej i postaw fair play.

Sukcesy? Pierwsze już za nami. Wybrani uczestnicy koła szachowego biorą udział w corocznym turnieju szachowym organizowanym przez MSCDN w Płocku w ramach projektu edukacyjnego "Szachy w mazowieckiej szkole".

Wymagania? Szczere zainteresowanie.

Czy warto? Tak!