Dzień bez plecaka (z ang. „No backpack day”) to akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. 21 kwietnia kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka mogli wykazać się uczniowie naszej Czternastki.
Bez wątpienia udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic, gdy spakowali zeszyty i podręczniki w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, wiadra, futerały na instrumenty, a nawet transportery dla zwierząt czy pufy. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje.

Co ciekawe "Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas ‘’No backpack day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji czy odpoczynku od nauki.