Main Menu

Tags

logo3_maj_2024
logo3_maj_2024
1


20 kwietnia uczniowie klas IIIA i IIIB wyruszyli w krótką, lecz ciekawą podróż - odwiedzili Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Dzieci zwiedziły dawny kościół ewangelicko–augsburski oraz typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem, w tym jednobudynkowy tzw. langhoff, łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą. Zobaczyły budynki mieszkalne, stodoły i budynek powidlarni, służącej jako suszarnia owoców. Atrakcją był przydomowy ogródek, z którego ochotnicy spróbowali szczawiu lub chociaż powąchali świeżej mięty.

Zaskoczeniem było umeblowanie domów, czyli oryginalne zdobne stoły, kredensy, krzesła, łóżka niewielkich rozmiarów, jak również kuchnie, piece do wypiekania chleba oraz narzędzia ciesielskie i sprzęt gospodarski, m.in. maselnice, prasy i kotły do wyrobu powideł buraczanych oraz beczki do przechowywania i transportu suszonych owoców. Każdy element przykuwał dużo uwagi i wcale nie było łatwo zgadnąć, do czego dany sprzęt służy.

Co jeszcze podobało się małym zwiedzającym oprócz pamiątek po Olendrach? Wszechobecne zdobienia - elementy rzeźbione i malowane wzory roślinne, a przede wszystkim piękna przyroda. Nie mogło więc zabraknąć zabaw na świeżym powietrzu - dzieci chodziły na szczudłach, toczyły krążki fajerki, brały udział w przeciąganiu liny i innych zabawach dziecięcych z dawnych lat.
Zachęcamy do wizyty w Wiączeminie! Tu czas pięknie się zatrzymał.

Organ Prowadzący 

Gmina Miasto Płock

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Back to top