Jak  stare jest  nasze miasto? Dlaczego codzienne o 12.00 możemy oglądać na wieży ratusza pokaz figur odgrywających scenę pasowania Bolesława III Krzywoustego na rycerza? Czyje szczątki spoczywają w sarkofagu w Kaplicy Królewskiej płockiej Bazyliki Katedralnej? Kto kazał wybudować mury obronne wokół Płocka? Jakie skarby znajdują się w Muzeum diecezjalnym? Kto sprowadził Krzyżaków do Polski i dlaczego ufundował dla płockiej katedry kielich i patenę? Kto założył najstarszą szkołę w Polsce - Małachowiankę?

Na te i inne pytania  uczniowie klasy 5a otrzymali odpowiedź podczas średniowiecznego spaceru po mieście z  przewodnikiem turystycznym.  Zajęcia są realizowane w  ramach  projektu "Płock na szóstkę" przez przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczna.  Pierwsze nasze spotkanie odbyło  się  27 maja.

To była wspaniałą lekcja historii.