Europejski Dzień Języków Obcych to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów.

Nasza szkoła również dołączyła do wspólnej celebracji tego ważnego święta. Uczniowie przygotowywali min. prezentacje zawierające ciekawe informacje na temat wybranych krajów europejskich, brali udziału w quizach i konkursach dotyczących znajomości języków przygotowanych przez nauczycieli języków obcych.
Najmłodsi uczniowie z klasy IA realizujący innowacje językową ,,Euroklasa Junior” stworzyli kolorowej plakaty z symbolami Wielkiej Brytanii oraz poznawali flagi krajów europejskich.
Dzieci z 2A rozbawiły się, ale i pouczyły, próbując wymawiać usłyszane podstawowe zwroty grzecznościowe w różnych językach świata - mało nie połamali języków, ale powtarzali wytrwale! Niektórzy odczytali przygotowane ciekawostki o wybranych krajach europejskich, a kolega Eryk, który mieszkał kilka lat we Włoszech, opowiedział o tym kraju. Mało tego, nauczył rówieśników liczyć po włosku do 10. Dodatkowych informacji dostarczyły prezentacje multimedialne. Miłym zaskoczeniem był fakt, że dzieci znały sporo flag obcych krajów, co udowodniły tworząc Europejskie Drzewo Językowe oraz podczas wspólnej gry multimedialnej. Drzewko, na którym zamiast liści pojawiły się ręcznie wykonane flagi, stworzyli również uczniowie IIIA, którzy w tym dniu skupili się właśnie na rozpoznawaniu flag krajów europejskich.
Podsumowując, 800 milionów Europejczyków z 47 państw zachęcanych jest do podejmowania nauki większej liczby języków w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu. W klimacie 20 rocznicy jak również promowania różnorodności językowej Europy, wszyscy uczniowie klas 1-8 wzięli udział w obchodach EDJO w SP14. Nauczyciele języków obcych; angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego zrealizowali podstawowe cele tego Dnia przeprowadzając lekcje obejmujące: ciekawostki geograficzne i kulinarne, święta oraz obyczaje wybranych państw. Największą popularnością cieszyły się zabawy, gry i quizy językowe: najdłuższe słowa, idiomy ze świata, łamańce językowe oraz to samo słowo, różne znaczenia. Dzieci z klas II i III nauczyły się śpiewać  ''Panie Janie" w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim. Uczniowie chętnie dzielili się  pamiątkami, zdjęciami i wrażeniami z podróży po Europie. Świętowaliśmy 20 rocznicę na 2 lub 3 jednostkach lekcyjnych, mamy jednak mały niedosyt, dobrze jednak, że elementy kulturoznawstwa  realizowane są przez cały rok szkolny.  Nauczyciele języków obcych serdecznie dziękują uczniom jak i wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc .