Main Menu

Tags

logo3_2022
logo3_2022
logo_dzieci_1400x350
logo_dzieci_1400x350
1 2

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

Dziś w naszej szkole gościliśmy funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, którzy w ramach akcji zatytułowanej “Hazard? Nie daj się wciągnąć” przeprowadzili lekcje z młodzieżą klas 7. i 8. dotyczącą tematyki hazardu oraz związanych z nim zagrożeń. 

Celem akcji prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową było uświadomienie uczniom, że:

-hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,

-osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. 

Przekaz kampanii polegał na pokazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne i że można to zgłosić do KAS.

Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Czego się dowiedzieliśmy? 

Podczas zajęć prowadzonych przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej dowiedzieliśmy się czym jest hazard, kiedy możemy mówić o uzależnieniu od hazardu, a także jak rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia. Poznaliśmy również charakterystykę nielegalnie organizowanych gier hazardowych oraz konsekwencje zdrowotne, społeczne i prawne wynikające z nielegalnego hazardu.

Funkcjonariusze zaprezentowali nam również film z prawdziwej akcji  dotyczący rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się nielegalnym hazardem. 

Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega regulacji prawnej z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa, normującym ten obszar, jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Z kolei automaty do gier hazardowych bardzo często są umieszczane w miejscach takich jak lokalne bary, kioski lub małe sklepy spożywcze. Czasami punkty organizujące gry hazardowe stylizowane są na lokale usługowe. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji wynoszą nawet 100 tys. zł od każdej zabezpieczonej maszyny. Ponadto zgodnie z prawem odpowiedzialność ponoszą nie tylko podmioty organizujące nielegalne gry, ale przede wszystkim właściciele lokali, w których się one odbywają.

Dowiedzieliśmy się również, że zgodnie z danymi CBOS ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia. Najbardziej narażeni na uzależnienie od hazardu są młodzi ludzie - wyniki badań pokazują, że im młodszy jest gracz, tym bardziej jest to prawdopodobne.  W najmłodszej grupie, osób do 18 roku życia, odsetek zagrożonych wynosi aż 14,2 proc.

Tematyka zajęć dotyczyła również problemu wykorzystywania sieci Internet przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują mnóstwo różnego rodzaju gier. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Jakie są przyczyny wejścia w hazard: 

-Niskie poczucie własnej wartości.

-Postrzeganie poczucia własnej wartości przez pryzmat sukcesu finansowego.

-Potrzeba bycia kimś wyjątkowym, ważnym we własnej ocenie i innych.

-Potrzeba stymulacji, pobudzenia, adrenaliny, przeżywania silnych stanów emocjonalnych, jako potencjalne źródła przyjemności.

-Pociąg do ryzyka.

-Niedojrzałość emocjonalna.

-Chwiejność emocjonalna, tendencje do impulsywności i problemy z kontrolowaniem własnego zachowania.

-Potrzeba bycia najlepszym, człowiekiem sukcesu.

-Poczucie osamotnienia, alienacji społecznej.

-Problemy w tworzeniu relacji z innymi.

-Brak dostatecznych umiejętności społecznych.

-Przeżywanie w przeszłości lęków, objawów depresyjnych.

-Nadużywanie w przeszłości alkoholu, narkotyków i leków.

-Łatwość popadania w stan nudy i brak tolerancji dla przeżywania jej.

-Problemy w radzeniu sobie z rzeczywistymi trudnościami i wyzwaniami, stresogennymi sytuacjami.

-Uciekanie w świat fantazji, złudzeń i iluzji.

A czy Ty wiesz, że: 

-hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych;

-nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych gier w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier;

-witryny internetowe oferują mnóstwo różnych gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Źródła informacji: 

https://www.gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac-akcja-edukacyjna

https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-warszawie/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/X9Cq/content/uderzenie-w-nielegalny-hazard-10-zatrzymanych-3-osoby-w-areszcie?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mazowieckie.kas.gov.pl%2Fizba-administracji-skarbowej-w-warszawie%2Fwiadomosci%2Faktualnosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_X9Cq%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1%26_101_INSTANCE_X9Cq_advancedSearch%3Dfalse%26_101_INSTANCE_X9Cq_keywords%3D%26_101_INSTANCE_X9Cq_delta%3D8%26_101_INSTANCE_X9Cq_cur%3D2%26_101_INSTANCE_X9Cq_andOperator%3Dtrue#p_p_id_101_INSTANCE_X9Cq_

https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/urzad-skarbowy-w-losicach/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/4nU6/content/hazard-nie-dziekuje-%E2%80%93-akcja-informacyjna-kas?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mazowieckie.kas.gov.pl%2Furzad-skarbowy-w-losicach%2Fwiadomosci%2Faktualnosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_4nU6%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1%26_101_INSTANCE_4nU6_advancedSearch%3Dfalse%26_101_INSTANCE_4nU6_keywords%3D%26_101_INSTANCE_4nU6_delta%3D8%26_101_INSTANCE_4nU6_cur%3D5%26_101_INSTANCE_4nU6_andOperator%3Dtrue

https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/urzad-skarbowy-w-losicach/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/4nU6/content/nielegalny-hazard-to-niebezpieczna-gra?redirect=http%3A%2F%2Fwww.mazowieckie.kas.gov.pl%2Furzad-skarbowy-w-losicach%2Fwiadomosci%2Faktualnosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_4nU6%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1

https://salusprodomo.pl/blog/uzaleznienie-od-hazardu-fazy-objawy-leczenie

https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/urzad-skarbowy-w-losicach/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/4nU6/content/hazard-nie-dziekuje-%E2%80%93-akcja-informacyjna-kas?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mazowieckie.kas.gov.pl%2Furzad-skarbowy-w-losicach%2Fwiadomosci%2Faktualnosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_4nU6%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1%26_101_INSTANCE_4nU6_advancedSearch%3Dfalse%26_101_INSTANCE_4nU6_keywords%3D%26_101_INSTANCE_4nU6_delta%3D8%26_101_INSTANCE_4nU6_cur%3D5%26_101_INSTANCE_4nU6_andOperator%3Dtrue

 

Organ Prowadzący 

Gmina Miasto Płock

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Back to top